مقدماتی جام جهانی 2026 آمریکا - ایران 5 - 0 ترکمنستان

ایران با پنج گل موفق شد ترکمنستان را در ورزشگاه آزادی شکست دهد.

به گزارش "ورزش 24"، در دوم فروردین ۱۴۰۳ تیم ملی ایران از سومین دیدار از مقدمات جام جهانی ۲۰۲۶ به مصاف تیم ملی ترکمنستان رفت که در پایان این دیدار با پیروزی ۵ بر صفر تیم ملی کشورمان ایران خاتمه پیدا کرد.

این دیدار که جدالی آسان برای تیم ملی ایران به حساب می‌آمد، از همان آغاز تهاجمی بود و در دقیقه ۱۰ محمدحسین کنعانی‌زادگان و در دقیقه ۱۲ سردار آزمون با زدن دو گل خیال هواداران را راحت کردند.

پس از آن بازیکنان تیم ملی ایران موقعیت‌های زیادی خلق کردند، اما عدم دقت در زدن ضربات آخر و فداکاری برای تقسیم گل باعث شد تا در پایان نیمه نخست شاهد گل دیگری نباشیم.

در نیمه دوم محمدحسین کنعانی‌زادگان خیلی زود در دقیقه چهل و هشتم دروازه تیم حریف را باز کرد و ۸ دقیقه پس از او، این محبی بود که دروازه ترکمنستان را باز کرد تا تیم ملی به گل چهارم برسد.

در پایان هم امید نورافکن در دقیقه 1+90 پنجمین گل را به ثمر رساند تا سال ۱۴۰۳ با پیروزی ۵ گله ایران مقابل ترکمنستان آغاز شود.

اکنون تیم ملی فوتبال ایران با ۷ امتیاز برابر با ازبکستان اما با تفاضل گلی بهتر در رده نخست این گروه قرار می‌گیرد و پس از آن در هفتم فروردین ماه، تیم ملی ایران به عشق آباد می‌رود تا دیدار برگشت با تیم ملی ترکمنستان را برگزار کند.

ایران 5 - ترکمنستان صفر: شروع پرگل در سال جدید

هفته سوم مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶
پنج‌شنبه ۲ فروردین ساعت ۱۹:۳۰؛ ایران-ترکمنستان
ورزشگاه آزادی تهران


ترکیب تیم ملی ایران:
علیرضا بیرانوند، محمدحسین کنعانی‌زادگان، محمدامین حزباوی (۷۰-سامان فلاح)، میلاد محمدی، صالح حردانی، سعید عزت‌اللهی، سامان قدوس (۷۰-مهدی قایدی)، علی قلی‌زاده (70-الهیار صیادمنش)، مهدی طارمی (84-محمدرضا آزادی)، محمد محبی و سردار آزمون (1+۴۵- امید نورافکن)
سرمربی: امیر قلعه نویی

ایران 5 - ترکمنستان صفر: شروع پرگل در سال جدید

ترکیب تیم ملی ترکمنستان:
رستم آهالیف، وفا جمعه‌یف واچمیرات آناگولیف، ابراهیم محمدوف، روشن‌حال محمدوف، میرزا بیک‌نظروف، تیمور چاریف (۶۱- میلیس دینیف) ، بگمیرات بایوف (۶۱-سلیم نامرادف)، ارسلان امانوف، دیدار دوریدیف (۴۶-مراد آنادوردیف) و یازقلیچ قربانف (۷۶-سانظر تیرکیسوف)
سرمربی: مرگن اورازوف

ایران 5 - ترکمنستان صفر: شروع پرگل در سال جدید


شرح گل:

ایران ۱-۰ ترکمنستان (محمدحسین کنعانی‌زادگان، دقیقه ۱۰) ارسال زیبای صالح حردانی در دهانه دروازه ترکمنستان با پرواز حسین کنعانی‌زادگان همراه شد و ضربه سر او به زیبایی درون دروازه حریف قرار گرفت.

ایران ۲-۰ ترکمنستان (سردار آزمون، دقیقه ۱۲) در موقعیتی زیبا بازیکنان خط آتش تیم ملی ایران توانستند از خط دفاع ترکمنستان گذر کنند و به گل دوم برسند. این صحنه که روی خلاقیت قلی‌زاده ایجاد شده بود، با ضربه سردار آزمون توپ در کنج دروازه سبزپوشان ترکمنستان آرام گرفت.

ایران ۳-۰ ترکمنستان (محمدحسین کنعانی‌زادگان، دقیقه ۴۸) در شلوغی محوطه جریمه، کنعانی‌زادگان مدافع پیش‌تاخته تیم ملی ایران صاحب توپ شد، ابتدا ضربه او مهار شد اما در ریباند خودش توپ را وارد دروازه ترکمنستان کرد.

ایران ۴-۰ ترکمنستان (محمد محبی، دقیقه ۵۶) کار تیمی بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران با پاس نفوذ مهدی طارمی همراه شد و طارمی به خوبی محبی را در محوطه جریمه پیدا کرد تا دیگر ستاره بوشهری تیم ملی ایران با ضربه‌ای بغل پا به سادگی دروازه ترکمنستان را باز کند.

ایران ۵-۰ ترکمنستان (امید نورافکن، دقیقه 1+90) امید نورافکن از روی خط نیم دایره محوطه جریمه اقدام شوت‌زنی کرد و توانست گل پنجم بازی را به نام خود ثبت کند.

ایران 5 - ترکمنستان صفر: شروع پرگل در سال جدید


اخطار ها:

ایران: سامان فلاح (89)


لحظات حساس:

دقیقه ۴: حرکت عالی قلی‌زاده با ضربه این بازیکن همراه شد، اما رستم آهالیف به خوبی این توپ را مهار کرد.

دقیقه ۸: این بار سعید عزت‌اللهی بود که از پشت محوطه جریمه اقدام به شوت‌زنی کرد که سنگربان ترکمنستان با یک واکنش فوق العاده آن را راهی کرنر کرد.

دقیقه ۲۰: پس از رسیدن به ۲ گل در ۱۲ دقیقه، ملی پوشان ایرانی سعی دارند با آرامش خاطر بازی را کنترل کنند.

دقیقه ۲۲: ارسال محبی از سمت چپ توسط مدافع ترکمنستان دور شد تا توپ او به سردار نرسد.

دقیقه ۳۲: عدم هماهنگی در خط دفاع و هافبک تیم ملی ترکمنستان باعث شد تا طارمی صاحب توپ شود، اما مدافع این تیم شد مسیر کاپیتان تیم ملی ایران شد و یک خطا به سود ایران اعلام شد.

دقیقه ۳۳: ضربه خطا توسط مهدی طارمی زده شده و شلیک خطرناک آن به تیرک دروازه برخورد کرد، اما از خط سفید رنگ چارچوب فلزی ترکمنستانی‌ها گذر نکرد.

دقیقه ۳۷: ضربه سر خطرناک آزمون از چند قدمی دروازه ترکمنستان به بیرون رفت.

دقیقه ۶۸: ضربه از راه دور نورافکن با مهار دروازه‌بان ترکمنستان همراه شد.

دقیقه ۷۸: ضربه پای راست مهدی قایدی با مهار رستم روبرو شد و به کرنر رفت.

ایران 5 - ترکمنستان صفر: شروع پرگل در سال جدید


حاشیه:

*این دیدار با استقبال قابل توجه هواداران همراه شده است.

*نام علیرضا بیرانوند، مهدی طارمی و سردار آزمون هر چند دقیقه توسط هواداران صدا زده می‌شود و آنها را تشویق می‌کنند.

*با تصمیم امیر قلعه‌نویی، حسین پورحمیدی، حسین گودرزی و مهدی لیموچی از لیست تیم ملی برای دیدار با ترکمنستان خارج شدند.

*همچنین علیرضا جهانبخش و مهدی ترابی به دلیل مصدومیت و شجاع خلیل‌زاده به دلیل محرومیت این دیدار را از دست دادند.

*مصدومیت سردار آزمون باعث شد این بازیکن پیش از پایان نیمه نخست، زمین بازی را ترک کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha