کد خبر: 124
۲۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۵
تیم ملی امید

چند نسل طلایی و ستاره‌هایی که جام جهانی را تجربه کردند اما حسرت حضور در المپیک طلسم بود که هیچکدام از آنها نتوانستند باطل کنند.

به گزارش "ورزش 24"، 1976 آخرین دوره‌ای بود که تیم ملی امید ایران به المپیک صعود کرد، پس از آن دیگر تیم ملی حضور در المپیک را تجربه نکرد.

در ادامه بررسی خواهیم کرد تیم های مختلفی که به همراه ستاره.های سرشناس به المپیک صعود نکردند، این ستاره‌ها هر کدام چندین سال پس از حذف تلخ از المپیک به چهره‌های تاثیرگذار فوتبال ایران تبدیل شدند.


1980-1984 و تحریم مسابقات

در سال 1980 بار دیگر به المپیک صعود کردیم اما این‌بار المپیک با تحریم ایران توام شد و تیم ملی در سال‌های 1980 و 1984 از حضور در مسابقات خودداری کرد، ایران به علت اعتراض حمله شوروی سابق به افغانستان بود و در واقع نوع خاصی از جنگ تبلیغاتی دوران جنگ سرد بود به کشور شوروی سابق نرفت.

1924669


1992 بارسلونا

المپیک 1992 بارسلونا با ستاره هایی چون خداداد عزیزی، رضا شاهرودی، یحیی گل‌محمدی، حسین پورمند، بهزاد داداش‌زاده، جواد منافی، علیرضا دلیخون و میرشاد ماجدی این تیم شایسته‌ترین برای حضور بود اما روز آخر و درحالی‌که بازی‌ها همزمان نبود قربانی تبانی امارات و قطر شد تا از صعود به المپیک بازبماند.

1924674


1996 آتالانتا

تیم ملی امید ایران در سال 1996 با نیما نکیسا، مهرداد میناوند، علی چینی، علی آذری، کریم باقری، مهدی پاشازاده، داود نظرمحمدی، داریوش یزدانی، اسماعیل حلالی، ادموند بزیک، مهدی مهدوی‌کیا، احمد مومن‌زاده و... بازیکنان این تیم بزرگ بودند. به المپیک صعود نکرد، این تیم طلایی‌ترین نسل فوتبال ایران بود که نتوانست به المپیک صعود کند.

1924675


2000 سیدنی

برای المپیک 2000 سیدنی ما با بازیکنانی چون رسول خطیبی، اشکان نامداری، یونس باهنر، سبو شهبازیان، فراز فاطمی، حامد کاویانپور، علی کریمی، علی انصاریان، جلال امیدیان، محمد محمدی، جواد نکونام، علیرضا نیکبخت، محسن بیاتی‌نیا، علی سامره و داود سیدعباسی به میدان رفتیم و این سالی بود که هدایت تیم ملی بر عهده مربی خارجی کوردس بود، این تیم با 2 تساوی و یک شکست قاطعانه از حضور در المپیک حذف شد تا حسرتی برای عدم حضور در المپیک باقی نگذارد!

1924676


2004 آتن

المپیک 2004 آتن و یکی از جذاب‌ترین تیم‌هایی که در اختیار کادرفنی بود. مهدی رحمتی، وحید طالب‌لو، امیرحسین صادقی، جلال کاملی، علی بداوی، حسین کعبی، ایمان مبعلی، جواد کاظمیان، ستار زارع، سیدجلال حسینی، سیدمحمد علوی، سیاوش اکبرپور، محمد نصرتی بازیکنانی بودند که برای تیم ملی به میدان می‌رفتند. این تیم را ابتدا مایلی کهن اداره می‌کرد و سپس در اختیار حسین فرکی قرار گرفت.

1924679


2008 پکن

تیم ملی امید برای حضور در المپیک ۲۰۰۸ پکن انگیزه‌های زیادی داشت و بازیکنانی نظیر علیرضا حقیقی، سوشا مکانی، حسین کعبی، مهرداد اولادی، حسین ماهینی، مهرداد پولادی، میلاد میداوودی را در اختیار داشت اما آن تیم هم در مرحله مقدماتی حذف شد، شکست مقابل عربستان و استرالیا مانع صعود تیم ملی به مرحله بعد مسابقات شد. هدایت این تیم بر عهده وینگو بگوویچ بود، مربی که پیش از قبول مسئولیت در تیم ملی چندین تجربه ناموفق در ایران را پشت سر گذاشته بود.

1924680


2012 لندن

حذف عجیب و غریب از المپیک 2012 لندن شاهکار بود، محسن مسلمان، کمال کامیابی‌نیا، کریم انصاری‌فرد، حامد لک، حمید علی‌عسگری، آرش افشین و احسان حاج‌صفی بازیکنان تیم ملی بودند. تیم ملی امید به دلیل استفاده از بازیکن محروم یعنی کمال کامیابی‌نیا به راحتی بازی برده را با باخت ۳ بر صفر عوض کرد تا در بازی برگشت هم فرصت جبران را نداشته باشیم و به راحتی افسوس این تیم خوب و پرمهره را بخوریم.

1924681


2016 ریو

2016 ریو هم مانند دیگر تیم‌های امید ایران پرستاره بود. روزبه چشمی، دانشگر، اخباری، مهرداد محمدی، مهدی ترابی، ارسلان مطهری ستاره‌هایی بودند که در اختیار محمد خاکپور قرار گرفته بودند اما این بار با شکست مقابل ژاپن از دور مسابقات حذف شدیم.

1924682


2020 توکیو

این بار ناکامی در آستانه المپیک 2020 توکیو، دور اول با 7 امتیاز و به عنوان تیم دوم بعد از عراق صعود کردیم. در دور بعدی تیم امید نتوانست مجوز صعود از گروه کره جنوبی، چین و ازبکستان را بگیرد و به دلیل تفاضل گل، روی پله سوم قرار گرفت. این نفرات برای رسیدن به ژاپن عضو تیم امید بودند: امید نورافکن، مهدی قایدی، امیرحسین حسین‌زاده، اللهیار صیادمنش، محمد محبی و رضا شکاری.

1924683


2024 پاریس

و آخرین حسرت، تیم ملی امید در گروه خود دوم شد و به دلیل کارت زرد بیشتر از حضور در مرحله مسابقات حذف شد تا حسرت ایران کامل شود، در این بازیکنان بااستعدادی حضور دارند که در سال‌های آینده تبدیل به ستاره‌های نامدار فوتبال ایران خواهند شد، درست مثل مرور تیم‌های سال اخیر که تعداد زیادی از بازیکنان توانستند با تیم ملی بزرگسالان جام جهانی را تجربه کنند اما حضور در المپیک همچنان برای بازیکنان و جامعه فوتبال ایران تبدیل به یک حسرت بزرگ شده است.

1924446

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha