محمدحسین ضیایی

محمدحسین ضیایی در خصوص انتخابش به عنوان رئیس آکادمی باشگاه استقلال صحبت می‌کند.

به گزارش "ورزش 24"، در شرایطی که محمدحسین ضیایی هنوز کارش را به عنوان رئیس آکادمی استقلال آغاز نکرده است، اما حواشی پیرامون انتخاب او زیاد بوده است. در روزهای اخیر، بحث مربوط به رزومه حضور او در استقلال و همچنین گرایش رنگی او به سوژه رسانه‌ها تبدیل شده بود.

این در حالی است که هنوز این چهره کارش را به‌صورت رسمی آغاز نکرده و شنیده‌ها از باشگاه استقلال حکایت از آن دارد که نام این چهره احتمالا بعد از دیدار با فولاد که فرداشب برگزار می‌شود، از سوی باشگاه به‌صورت رسمی اعلام خواهد شد. هرچند صحبت‌های او قبل از آغاز کارش به‌صورت رسمی می‌تواند خواندنی باشد. گفتگوی ضیایی با فرهیختگان را در زیر می‌خوانیم:

* صحبت را از انتخاب‌تان به‌عنوان مدیر آکادمی استقلال آغاز کنیم؛ انتخابی که البته هنوز رسمی هم نشده است. به‌نظر می‌رسد روابط صمیمانه‌تان با احمد شهریاری درنهایت به اینجا ختم شده باشد.
وقتی از تراکتور به تهران آمدم با هم تیم صنام را تشکیل دادیم و تا به امروز هم این رابطه حسنه ادامه داشته است.

* پس رفاقت‌تان با شهریاری در پستی که گرفتید تاثیرگذار بوده است.
رفاقت جای خود اما صداقتی که در این سال‌ها بین طرفین وجود داشته در این انتخابی که گفتید تاثیرگذار بوده است.

* آکادمی استقلال از دیرباز مشکلات خاص خودش را داشته و همیشه اداره آن با حواشی زیادی همراه بوده است. فکر می‌کنید با حضورتان چقدر در کاهش این حواشی موثر باشید و از سوی دیگر تیم‌های رده‌های سنی استقلال را در شأن نام این باشگاه تشکیل دهید؟
تا چند درصد من می‌توانم قول بدهم؟ مثلا من می‌توانم نسبت به توانمندی‌هایم بگویم 20 درصد؟ به خودم باشد می‌گویم صددرصد. هرکسی نسبت به توانمندی‌هایش برنامه‌ریزی و کار می‌کند دیگر. وقتی شما یک کاری را شروع می‌کنید باید برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت داشته باشید.

* شما چه دستاوردهایی را برای این دو برنامه تعیین کرده‌اید؟
در برنامه کوتاه‌مدت باید به اوضاع و احوال فعلی رسیدگی کنید اما برای برنامه بلندمدت باید بتوانید کمک حال تیم بزرگسالان باشید. ضمن اینکه ما باید از پتانسیل هوادارانی که داریم استفاده لازم را ببریم. از سوی دیگر باید با رشد و توسعه استعدادها در رده‌های پایه، کاری کنیم تا دیگر باشگاه نیازی به بازیکنان خارجی گران‌قیمت نداشته باشد.

2020020

* گفته بودید امثال رامین رضاییان را در فوتبال کشف کردید. این موضوع می‌تواند دلگرمی برای استقلالی‌ها باشد که بتوانید در زمینه کشف استعدادهایی که قابلیت ستاره شدن را دارند، بیشتر به این باشگاه کمک کنید.
رامین را از آسیاویژن برای صباباتری انتخاب کردیم. آن زمان او مهاجم بود و چون علی دایی در این پست بود او نمی‌توانست در پست مهاجم نوک بازی کند و مجبور می‌شد اینور و آنور و هر جایی که شد بازی کند. در کنار این بازیکن، فشنگچی را از جوانان پرسپولیس آوردیم. جابر انصاری را از تبریز آوردیم. محمد رضایی را از مهرکام پارس اسلامشهر آوردیم و ان‌شاءالله همان‌طوری که در گذشته با انتخاب نفرات‌مان به صباباتری کمک کردیم، بتوانیم اینجا هم کمک‌حال استقلالی باشیم که خودمان یک روز عضو جوانان و بزرگان این تیم بودیم.

* چطور تا قبل از اینکه عکس‌هایتان با پیراهن استقلال در این چند روز دربیاید، خبری به آن صورت درباره همراهی‌تان با پیراهن این باشگاه در اخبار نبود؟ چرا استقلالی‌ بودنتان در این سال‌ها هیچ وقت پررنگ نبوده است و شما را بیشتر به‌عنوان یک شاهینی و پرسپولیسی می‌شناسند تا استقلالی.
به‌خاطر اینکه بعد از انقلاب یک مقدار نوسانات وجود داشت. در این مدت جنگ هم مزید بر علت شد تا کلا اخبار فوتبالی تحت‌الشعاع قرار بگیرد. من به شخصه زمانی کارم را با استقلال آغاز کردم که این تیم تاج نام داشت و بعد هم در تیم آزادی و سپس در استقلال بازی کردیم. اطلاعات حضورم در استقلال را آقای کردنوری، خدابیامرز منصورخان پورحیدری و آقای جباری می‌دانند.

* پس هنوز هم به این تیم عرق و تعصب دارید؟
به هر صورت شما لباس هر جایی را که به تن کنید باید به آن عرق داشته باشید. در واقع به هر جایی که متعهد می‌شوید باید با تمام وجود برای موفقیتش تلاش کنید و نمی‌شود که همین‌طوری الکی نقش بازی کنید.

* این سوال را از این جهت پرسیدم که در تیم منتخب قرنی که انتخاب کرده بودید، بیشتر شاهد حضور پرسپولیسی‌ها بودیم.
این نظر شخصی من بوده. مگر می‌شود از یک‌سری چشم‌پوشی کرد؟ یک‌سری از بازیکنان را همه انتخاب می‌کنند و استقلالی و پرسپولیسی هم ندارد. علی پروین، حسن روشن یا پرویز قلیچ‌خانی را هر کسی از آن دوران باشد در تیم منتخب قرار می‌دهد. حالا یک‌سری پرسپولیسی و یک‌سری هم استقلالی بودند و این نمی‌تواند ملاک خوبی برای قضاوت آدم‌ها باشد؛ این یک نظریه است. مثلا شما از بازی قلیچ‌خانی خوشت می‌آید من از بازی علی پروین خوشم می‌آید، یا بقیه بازیکنان دیگر به همین شکل و این مسائل نمی‌تواند ملاک قرار گیرد.

* شما سرمربی صباباتری در زمانی بودید که استقلالی‌های زیادی مثل نوازی، بختیاری‌زاده، بیگی و یدالله اکبری در آن حضور داشتند.
من کار با استقلالی‌ها را از همان زمان تجربه کرده‌ام؛ هر چند باز هم تاکید می‌کنم اینها ملاک نیستند. اینها برای کسانی ملاک هست که نمی‌توانند خودشان را به‌روز کنند. شما وقتی متعهد شدید باید وظیفه‌تان را انجام دهید. حالا این انجام وظیفه باید همراه با صداقت باشد.

* با اصغر حاجیلو این چند وقت صحبت کرده‌اید؟
هنوز نه. اما باید زنگ بزنم و از او رخصت بگیرم. البته با فریادشیران صحبت کردم اما باید از بزرگان این باشگاه مثل آقایان روشن، فریبا، جباری هم رخصت بگیرم. البته با آقای مظلومی صحبت کردم و از او رخصت گرفتم. این وظیفه ماست.

2021079

* این توقع وجود دارد یک آکادمی پویا در زمان مدیریت‌تان در استقلال ایجاد کنید.
ان‌شاءالله که همین‌طور خواهد شد. شاید جالب باشد بدانید که از 11‌سالگی در محله‌مان تیم داشته‌ام. پدرم برایم 11 پیراهن خریده بود و من خودم بچه‌ها را انتخاب کرده و تیمداری می‌کردم. حالا هم برای موفقیت، سایر پیشکسوتان استقلال هم باید کمک کنند. واقعا اگر کسی استقلالی باشد وسط می‌آید. حتما که نباید پست و مقام بگیرد. از زمان قدیم با استقلالی‌ها روابط صمیمانه‌ای داشته‌ایم و حالا هم این روابط ادامه دارد.

چرا در این چند سال اخیر کمتر در رسانه‌ها بودید؟
اصلا دوست ندارم در رسانه باشم. الان هم نسبت به وظیفه و پستی که دارم مجبورم با اهالی رسانه در ارتباط باشم. البته جزء وظایفم است تا بتوانم شرح حال آکادمی و اهداف‌مان را برای همه روشن کنم. من هنوز نرفته‌ام و کارم را شروع نکرده‌ام، فقط حکم را گرفته‌ام و اجازه بدهید فعلا کار را آغاز کنیم تا ببینیم در آینده چه پیش می‌آید.

* کادرتان را انتخاب کرده‌اید؟ شنیده می‌شود برهانی سرمربی امیدها خواهد شد.
هنوز کسی را انتخاب نکرده‌ام؛ هر چند هیچ چیزی غیرممکن نیست. اما هنوز کسی را اعلام نکرده‌ایم. باید گزینه‌ها را بررسی کنیم تا سپس بهترین انتخاب‌ها را داشته باشیم.

* برخی این‌طور نقد کرده بودند که آجورلو پاسی‌ها را در استقلال جمع کرد و شهریاری هم قرار است صبایی‌ها را جمع کند.
سردار شهریاری بیشتر روی اطمینانی که به افراد دارد، آنها را دور و اطرافش جمع می‌کند. صداقتی که آن افراد در طول زمان با وی کار کرده‌اند هم در این انتخاب‌ها می‌تواند موثر باشد. شهریاری معمولا به این افراد متعهد می‌شود چون با آنها نتیجه گرفته است. او خودش سالیان پیش در هیات‌مدیره استقلال هم حضور داشته یعنی همان‌طور که من برای این تیم یک روزی بازی می‌کردم ایشان هم طبق وظیفه‌اش در استقلال سمت داشته و حالا هم به‌خاطر سابقه‌اش دوباره به این باشگاه ورود کرده است.

* از زمان حضور در استقلال خاطره‌ای دارید؟
من آن زمان خیلی خوب بودم و همزمان به تیم ملی امید هم دعوت شدم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha