ای‌اف‌سی

با اعلام رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس تأیید شد.

به گزارش "ورزش 24"، بالاخره و پس از هفته‌ها بحث و گمانه زنی، کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت رسمی اسامی باشگاه‌هایی که موفق شده‌اند مجوز حرفه‌ای حضور در مسابقات قاره‌ای را دریافت کنند، اعلام کرد که استقلال پس از 2 دوره غیبت در این تورنمنت، به بالاترین سطح از مسابقات آسیایی بازگشت.

2043480

کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت رسمی اسامی باشگاه‌هایی که مجوز حرفه‌ای جهت حضور در لیگ نخبگان و سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا را دریافت کرده‌اند، اعلام کرد که باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس، آلومینیوم اراک، فولاد خوزستان، سپاهان، گل گهر و تراکتور موفق به دریافت مجوز حرفه‌ای شدند.

پرسپولیس به عنوان قهرمان آخرین دوره لیگ برتر به همراه استقلال که عنوان نائب قهرمانی را به دست آورد، به صورت مستقیم جواز حضور در مرحله گروهی لیگ نخبگان را کسب کردند و نماینده سوم نیز پس از قهرمان جام حذفی مشخص خواهد شد که این تیم باید در دیدار پلی آف، به مصاف شباب الاهلی برود و در صورت پیروزی نیز با الغرافه قطر روبرو خواهد شد.

چنانچه مس رفسنجان بتواند عنوان قهرمانی جام حذفی را کسب کند، طبیعتا به دلیل عدم کسب مجوز حرفه‌ای، توانایی شرکت در لیگ قهرمانان آسیا را ندارد و فدراسیون باید درخصوص نماینده سوم ایران تصمیم گیری کند که به احتمال فراوان، تیم سوم لیگ یعنی سپاهان خواهد بود که در آن صورت نیز تیم چهارم لیگ یعنی تراکتور راهی سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا می‌شود. طبیعتا قهرمانی سپاهان در جام حذفی نیز به معنای همین معادله‌ای است که ذکر شد.

اما چنانچه یکی از تیم‌های آلومینیوم یا گل گهر به عنوان قهرمانی جام حذفی برسد، آن تیم راهی دیدار پلی آف لیگ نخبگان خواهد شد و آنگاه سپاهان باید در سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا حضور یابد. لازم به ذکر است چنانچه نماینده سوم ایران در هر کدام از دورهای اول یا دوم مسابقه پلی آف لیگ نخبگان برابر شباب الاهلی یا الغرافه مغلوب شود، راهی سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا می‌شود و آنگاه ایران در این تورنمنت 2 نماینده خواهد داشت.

یک بار دیگر در زیر به ساز و کار برگزاری لیگ نخبگان و سطح دوم لیگ قهرمانان می‌پردازیم:

لیگ نخبگان:
در مرحله نخست لیگ نخبگان ۱۲ تیم در هر منطقه در یک گروه قرار خواهند گرفت و هر تیم ۸ دیدار انجام خواهد داد، ۴ دیدار خانگی و ۴ دیدار خارج از خانه. پس از انجام مسابقات، هشت تیم برتر هر منطقه به مرحله یک هشتم نهایی صعود می‌کنند.

مرحله یک هشتم به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد، تیم اول هر جدول با تیم هشتم، تیم دوم و هفتم، تیم سوم و ششم و تیم‌های چهارم و پنجم برابر هم قرار خواهند گرفت تا چهره ۴ تیم برتر از هر منطقه مشخص شود.

در مرحله یک چهارم نهایی نیز چهار تیم برتر هر منطقه در یک گوی قرار خواهند گرفت تا تیم‌ها دو به دو مقابل هم قرار بگیرند و البته این دیدارها به صورت تک بازی خواهد بود. طبق اعلام رسمی AFC، مراحل یک چهارم نهایی، نیمه نهایی و فینال به صورت تک بازی در عربستان برگزار می‌شود. قهرمان این رقابت‌ها جایزه‌ای با ارزش تقریبا ۲۰ میلیون دلار را کسب می‌کند.

سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا:
در سطح دوم ۳۲ تیم در ۸ گروه حاضر خواهند بود. در مرحله گروهی مسابقات به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد. دو ‌تیم نخست هر گروه راهی دور بعد شده و ۱۶ تیم برتر را تشکیل خواهند داد. دیدارهای مرحله یک‌هشتم تا نیمه‌نهایی به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد و دیدار فینال تک بازی خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha