تیم ملی

ایران دوباره پای فینال لغزید و به شکل ناباورانه بازی نیمه‌نهایی جام ملت‌ها مقابل قطر را واگذار کرد.

به گزارش "ورزش 24"، تیم ملی فوتبال ایران پس از صدرنشینی در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا که سه پیروزی مقابل فلسطین، هنگ‌کنگ و امارات به‌دست آورد، در دو بازی دور حذفی نیز برابر تیم‌های سوریه و ژاپن دو برد ارزشمند دیگر به‌دست آورد و امشب در جدال حساس نیمه نهایی به مصاف قطر رفت و خیلی زود در دقیقه 4 روی اولین حمله با ضربه تماشایی سردار آزمون به گل رسید، اما پس از آن بازی را از دست داد و در پایان نیمه نخست با گل‌های جاسم جابر و اکرم عفیف به برتری دست پیدا کرد.

در نیمه دوم شاگردان قلعه‌نویی برای زدن گل تلاش کردند و نمایش هجومی داشتند که موفق به انجام این کار با ضربه پنالتی جهانبخش در دقیقه 51 شدند و بازهم حملات‌شان را ادامه دادند تا گل برتری را بزنند، اما در دقیقه 82 غافلگیر شدند و المعز علی با فرصت‌طلبی و شوت زمینی توانست گل سوم عنابی‌ها را به ثمر رساند تا در نهایت تلاش ملی پوشان ایران برای زدن گل تساوی تا دقیقه 17+90 بی‌ثمر بماند و نتوانند به فینال جام ملت‌ها راه یابند.

گزارش لحظه به لحظه "ورزش سه" از دیدار تیم‌های ملی ایران و قطر را در همین صفحه دنبال کنید:

جام ملت‌های آسیا 2023 – مرحله نیمه نهایی / چهارشنبه: 1402/11/18 ؛ ساعت 18:30 / ورزشگاه: الثمامه- دوحه
داور: احمد العلی (کویت) / کمک‌ها: عبدالهادی العنزی (کویت) و محمد زیرول (مالزی)/ داور چهارم: جومپِی ایه‌دا (ژاپن)/ داور و کمک داور وی‌ای‌آر: سیواکورن پو اودوم (تایلند) و فو مینگ (چین).


تیم ملی ایران
علیرضا بیرانوند | محمدحسین کنعانی‌زادگان | شجاع خلیل‌زاده | رامین رضاییان (87- شهریار مغانلو) | احسان حاج‌صفی (46- میلاد محمدی)، امید ابراهیمی (46- محمد محبی) | سعید عزت‌اللهی | سامان قدوس | علیرضا جهانبخش | مهدی طارمی (8+90- رضا اسدی) و سردار آزمون.
سرمربی: امیر قلعه‌نویی

1988147


تیم ملی قطر
مشعل برشم | پدرو میگل (63- طارق سلمان) | مهدی علی (68- بوعلام خوخی) | لوکاس مندز، احمد فتحی | محمد وعد | جاسم جابر (81- عبدالعزیز حاتم) | یوسف عبدالرزاق (63- حسن الهیدوس) | همام الامین (46- اسماعیل محمد) | اکرم عفیف و المعز علی.
سرمربی: تین‌تین مارکز لوپز

1988162


شرح گل‌ها:
ایران 1 - قطر صفر (دقیقه 4: سردار آزمون): اوتی که مهدی طارمی در سمت راست زمین گرفته بود را علیرضا جهانبخش با پرتاب بلند به محوطه جریمه فرستاد که ضربه پشت سر سعید عزت‌اللهی را پدرو میگل به شکل ناقص دفع کرد تا سردار آزمون با فرصت‌طلبی، جای‌گیری مناسب و ضربه قیچی برگردان تماشایی گل اول بازی را به ثمر رساند.

1988158

ایران 1 - قطر 1 (دقیقه 17: جاسم جابر): فرار اکرم عفیف از سمت راست محوطه جریمه و پاس کات‌بک او را جاسم جابر با شوت محکم از پشت محوطه جریمه زد که توپ پس از برخورد به پای مدافع ایران و عبور از روی سر بیرانوند به تور دروازه چسبید و گل تساوی را به همراه داشت.

1988169

ایران 1 - قطر 2 (دقیقه 43: اکرم عفیف): موج دوم حمله قطر با دفع اشتباه بازیکنان ایران در زمین خودی شکل گرفت که پاس رو به جلوی احمد فتحی را اکرم عفیف با نفوذ سریع به محوطه جریمه و شوت فنی و تماشایی به گوشه دروازه فرستاد تا گل دوم تیمش را به ثمر رساند و پیش بیفتند.

ایران 2 - قطر 2 (دقیقه 51: علیرضا جهانبخش): در زمان پنالتی زودهنگام نیمه دوم برای ایران، در حالی که مشعل برشم به سمت راست شیرجه رفته بود، علیرضا جهانبخش توپ را به مرکز دروازه زد تا گل تساوی به ثمر برسد.

ایران 2 - قطر 3 (دقیقه 82: المعز علی): ارسال اکرم عفیف از سمت چپ زمین را شجاع خلیل‌زاده با ضربه سر برگشت داد تا پشت محوطه جریمه توپ به عبدالعزیز حاتم برسد و این بازیکن یک دقیقه پس از تعویض اقدام به شوت‌زنی کند که ضربه او در میانه راه به المعز علی رسید و در حالی‌که رامین رضاییان آفساید را پُر کرده بود، این مهاجم گل سوم قطر را با شوت زمینی زد.


بهترین بازیکن:
اکرم عفیف، فوق ستاره پیروزی قطر مقابل ایران بود که روی تمام گل‌ها و صحنه اخراج شجاع نقش داشت. او گل اول را ساخت، گل دوم را به زیبایی زد و روی گل سوم هم با ارسال خود ایفای نقش کرد و بدون شک ستاره زمین بود.

اتفاق ویژه:
حسرت 48 ساله ایران برای رسیدن به فینال جام ملت‌ها و قهرمانی در آسیا تمدید شد!


دقایق حساس:
دقیقه 5: شوت اکرم عفیف در اختیار بیرانوند قرار گرفت.
دقیقه 9: توپ ارسالی از سمت چپ زمین به محوطه جریمه ایران را بیرانوند دفع کرد.
دقیقه 11: تماشاگران قطری اعتقاد به خطای پنالتی در برخورد المعز علی با شجاع داشتند که داور اماراتی بازی را دنبال کرد.
دقیقه 13: فرار سریع جهانبخش از سمت راست زمین و ارسال زمینی و خطرناک او را مهدی طارمی می‌توانست تبدیل به گل کند که توپ از مقابل پای او رد شد.
دقیقه 13: حمله همه جانبه ایران نزدیک بود گل دوم را به همراه داشته باشد که شوت سامان قدوس دفع شد و در ادامه ارسال چیپ او از روی سر همه عبور کرد و به سمت چپ زمین رفت.
دقیقه 16: مهدی طارمی در زمان نفوذ به محوطه جریمه قطر در برخورد با پدرو نقش بر زمین شد که اعتراض شدید نیمکت ایران را به همراه داشت، اما داور بازی را دنبال کرد.
دقیقه 33: اشتباه امید ابراهیمی کاری کرد تا قطر ضدحمله سریعی بزند و اکرم عفیف در موقعیت عالی قرار بگیرد که حرکت پا به توپ و شوت محکم او را بیرانوند به شکل ناقص دفع کرد که در ریباند ضربه چیپ عفیف روی تور دروازه ایران فرود آمد.

دقیقه 39: شوت مهدی علی از پشت محوطه جریمه به شکل عجیبی به بیرون رفت.
دقیقه 3+45: توپ ارسالی قدوس از کرنر سمت چپ زمین به مقابل تیرک اول را سعید عزت‌اللهی با ضربه پشت سر زد و در ادامه ضربه نهایی کنعانی‌زادگان را لوکاس مندز از روی خط بیرون کشید که اعتراض ایرانی‌ها به داور و بازبینی داوران وی‌ای‌آر منجر به پنالتی نشد.

1988173

دقیقه 46: توپ سرگردان در محوطه جریمه قطر را سعید عزت‌اللهی با شوت روی پا به سمت دروازه زد که توپ به در صحنه‌ای مشکوک به خطای هند با احمد فتحی برخورد کرد تا احمد العلی پس از دو دقیقه و اعلام کمک‌های وی‌ای‌آر به کنار زمین برود و صحنه را بازبینی کند و نقطه پنالتی را نشان بدهد.

دقیقه 52: پاس در عمق المعز علی، چرخش و شوت یوسف عبدالرزاق را بیرانوند با واکنش خوبی راهی کرنر کرد.
دقیقه 53: ارسال اکرم عفیف از جناح چپ زمین و ضربه پشت سر اشتباه مهدی طارمی را پدرو مقابل تیرک دوم با ضربه سر زد که در آستانه ورود توپ به دروازه، شجاع خلیل‌زاده از روی خط آن را برگشت داد و در ادامه هم خطای لوکاس مندز روی بازیکنان ایران گرفته شد.

دقیقه 65: ارسال رامین رضاییان و ضربه سر سردار آزمون با فاصله از دروازه قطر به بیرون رفت که در این صحنه مهاجم ایران هم کمی از ناحیه کمر آسیب دید.

1988186

دقیقه 71: فرار سریع جهانبخش از سمت راست زمین و ارسال او به شکل خطرناکی از مقابل دروازه قطر رد شد و مهاجمان ایران هم نتوانستند از این موقعیت استفاده کنند.
دقیقه 72: حرکت تند و تیز اسماعیل محمد از سمت راست زمین و ضربه سر المعز علی را بیرانوند به راحتی مهار کرد.
دقیقه 75: ارسال میلاد محمدی از سمت چپ را سردار آزمون با پشت سر زد و محمد محبی رساند که پاس رو به عقب او و ضربه مهدی طارمی را مدافعان قطر برگشت دادند و در ادامه هم ضربه سر سردار آزمون از روی خط دفع شد.
دقیقه 78: محمد محبی می‌توانست گل سوم ایران را روی دفع اشتباه مدافعان قطر بزند که ضربه فنی او را عنابی‌ها دفع کردند و در ادامه هم شوت فنی عزت‌اللهی ثمری نداشت.
دقیقه 89: شوت تماشایی حسن الهیدوس با کمترین فاصله از روی دروازه ایران به بیرون رفت.
دقیقه 1+90: شجاع خلیل‌زاده در سمت راست زمین اکرم عفیف را در موقعیت خطرناک برای قطر سرنگون کرد تا داور کارت زرد را به او نشان بدهد، اما پس از بازبینی ویدئویی رنگ کارت را تغییر داد و او را از زمین اخراج کرد.

1988213

دقیقه 4+90: شوت محکم و پای چپ سامان قدوس از پشت محوطه جریمه به مدافع قطر برخورد کرد و به کرنر رفت که در این صحنه بازیکنان ایران اعتقاد به خطای هند داشتند.
دقیقه 5+90: جهانبخش با شوت پرقدرت به دنبال گلزنی بود که این اتفاق نیفتاد.
دقیقه 7+90: ارسال قدوس و ضربه سر مهدی طارمی از روی دروازه قطر رد شد که در این صحنه مهاجم ایران و گلر قطر آسیب دیدند و روی زمین افتادند.
دقیقه 9+90: دفع توپ بیرانوند با اشتباه مدافعان قطری به جهانبخش رسید که پاس در عمق جهانبخش را مغانلو نتوانست استفاده کند و در نهایت مشعل برشم توپ را جمع کرد.
دقیقه 13+90: اکرم عفیف با دریبل تماشایی از سد سامان قدوس گذشت و وارد محوطه جریمه ایران شد که پاس کات‌بک او را المعز علی در مقابل دروازه خالی به اسماعیل محمد رساند که او به شکل ناباورانه توپ را تبدیل به گل نکرد و میلاد محمدی با حضور به موقع دروازه ایران را نجات داد.
دقیقه 14+90: ناباورانه!!! شوت زمینی علیرضا جهانبخش پس از برخورد به تیرک عمودی دروازه ایران به شکل عجیبی تبدیل به گل نشد و خط دروازه را طی کرد و بیرون آمد.

دقیقه 14+90: ضدحمله سریع قطر نزدیک بود این تیم را به گل چهارم برساند که مهاجمان عنابی نتوانستند از موقعیت بهره ببرند.
دقیقه 15+90: هجوم بازیکنان ایران به سمت دروازه قطر به شکل عجیبی گل نشد و توپ دوباره به بیرون رفت.


کارت زرد:
ایران: مهدی ترابی (18)، احسان حاج‌صفی (21)
قطر: علی مختار (41) احمد فتحی (49)
اخراج:
ایران: شجاع خلیل‌زاده (3+90)

1988214


حواشی:
* ترکیب تیم ملی ایران در مسابقه امشب مقابل قطر نسبت به دیدار با ژاپن دو تغییر داشته که احسان حاج‌صفی و مهدی طارمی جای میلاد محمدی و محمد محبی را گرفته‌اند.
* ترکیب تیم ملی قطر هم دو تغییر داشته که حسن الهیدوس و طارق سلمان روی نیمکت نشسته‌اند.
* سکوهای خالی زیادی در ورزشگاه الثمامه به چشم می‌خورد و عدم بلیت فروشی مناسب برای ایرانی‌ها در رقم خوردن این اتفاق بی‌تاثیر نبوده است.

1988172

* هواداران ایران سهمیه کمی در این بازی دارند و بیشتر استادیوم را تماشاگران قطری به خود اختصاص دادند.
* پس از گل اول و تساوی قطر، مهدی ترابی اعتراض شدیدی داشت که منجر به دریافت اخطار برای او شد.
* در شرایطی که نیمکت ایران پس از گل تساوی قطر متشنج شده بود، آندو سعی در آرام کردن اوضاع داشت.
* در دقیقه 45 جهانبخش پس از هُل دادن لوکاس مندز در بیرون از زمین که او را نقش بر زمین کرد، با هجوم مشعل برشم، گلر قطر مواجه شد که داور به این درگیری پایان داد.
* در لحظات پایانی نیمه اول میلاد محمدی، علی قلی‌زاده، محمد محبی و مهدی قایدی برای گرم کردن از روی نیمکت بلند شدند تا احتمالا از شروع نیمه دوم به زمین بیایند.
* تماشاگران دو تیم با شور و هیجان زیادی تیمشان را تشویق می‌کنند.
* تیم ملی ایران نیمه دوم را با دو تغییر آغاز کرد تا نتیجه را جبران کند.
* دیوید بکام، اسطوره فوتبال انگلیس تماشاگر بازی ایران و قطر است و در ورزشگاه الثمامه دوحه حضور دارد.

1988182

* همام الامین، بازیکن تیم ملی قطر که در لحظات پایانی نیمه نخست و لحظاتی قبل از گل دوم تیمش آسیب دید، در شروع نیمه دوم تعویض شد.
* هواداران قطری در تمام لحظات بازی مشغول تشویق تیم خود هستند.
* شهریار مغانلو، بازیکن ذخیره ایران با در دست داشتن تسبیح در کنار زمین مشغول دعا برای موفقیت تیم ملی است.
* سرمربی قطر در دقیقه 78 پس از حملات پیاپی ایران دستور به تغییر سریع در ترکیب تیمش داد.
* در دقیقه 88 پس از خطای شجاع خلیل‌زاده روی اکرم عفیف در سمت راست زمین، سرمربی و تمام نیمکت‌نشینان قطر اعتراض شدیدی به داور داشتند.
* سرمربی قطر به‌خاطر اعتراض شدید به داوری در دقیقه 89 کارت زرد گرفت.
* داور 13 دقیقه وقت تلف شده برای نیمه دوم اعلام کرد تا زمان خوبی برای جبران نتیجه برای ایران به وجود بیاید.
* پس از اخراج شجاع خلیل‌زاده تماشاگران قطری ورزشگاه را روی سرشان گذاشتند و به‌شدت تیمشان را تشویق کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha