حسن خانمحمدی

سرمربی تیم نوجوانان پرسپولیس بعد از قهرمانی تیمش می‌گوید آماده تزریق بازیکن به تیم بزرگسالان است.

به گزارش "ورزش 24"، چند دهه از آخرین قهرمانی پرسپولیس در فوتبال پایه تهران و با تیم جوانان می‌گذرد و اکنون بار دیگر شاهد این اتفاق با نخستین قهرمانی نوجوانان پرسپولیس هستیم. در این مسیر حسن خانمحمدی، سرمربی تیم، نقش پررنگی داشت.

حسن خانمحمدی در گفتگو با سایت رسمی باشگاه پرسپولیس عنوان کرد: در ایران در حق فوتبال پایه خیلی بی‌مهری و بی‌عدالتی می‌شود، در حالی که با کمترین توجه می‌توان به بهترین دستاوردها رسید. بیشتر حرف‌ها در حد شعار هستند و واقعا به توجه بیشتری نیاز است و چند برابر هزینه‌ای که در فوتبال پایه صورت بگیرد، به سرعت به مجموعه‌ها بازمی‌گردد.

*نسل طلایی معنی ندارد، فوتبال ایران روی طلا خوابیده است
الان ما ادعا داریم که باید قهرمان آسیا بشویم. گفتنش آسان و قشنگ است ولی این قهرمانی را در ازای انجام چه کاری می‌خواهیم؟ شما به فوتبال قطر نگاه کنید. چه کارهایی انجام داده‌اند که اکنون در این نقطه قرار دارند. بالاخره باید یک حداقل‌هایی فراهم شود. می‌گوییم این نسل طلایی فوتبال ما است. این حرف معنی ندارد. ما در فوتبال ایران روی معدن طلا هستیم ولی باید این طلا را خودمان استخراج کنیم. این هم زحمت و هزینه دارد. چرا الان باید از مسابقات کنار برویم به خاطر اشتباهاتی که بعضی بازیکنان در این سطح، اصلا نباید مرتکب آن بشوند. این مشکلات باید در همان دوره پایه در بازیکن حل می‌شد ولی بعضی بازیکنان حتی در سطح ملی هنوز دچار آن هستند. من با چنین تفکری روی این بچه‌ها کار کردم که در بعضی موارد عالی باشند و در بعضی موارد دیگر ضعیف.

*بازیکنانی می‌سازیم بی‌نقص‌تر از تیم ملی
الان فلسفه‌ای که خود من در آکادمی پرسپولیس و در رده نونهالان و در ادامه نوجوانان دنبال کردم این است که این بازیکنان در آینده ستاره بشوند ولی نه ستارهایی که فوتبال‌شان ناقص باشد. در قالب جلسه‌های ۳۰ تا ۴۵ دقیقه‌ای قبل از تمرینات و پس از آن در تمرین، خیلی روی این بچه‌ها کار شده است. بیش از ۲۰۰ ساعت فقط در این بخش کار کردیم.
من ده سال است مربیگری می‌کنم. اتفاقا از بزرگسالان شروع کردم. موفق هم بودیم ولی بعد دیدم این‌طور نمی‌شود. بازیکنان در سطح حرفه‌ای نواقصی دارند که باید در رده‌های پایه برطرف می‌شد. آمدم در رده‌های پایه. در همین پرسپولیس تیم نوجوانان را هم با رضا جباری داشتیم. خوب هم نتیجه گرفتیم. باز دیدم این طور نمی‌شود. در حالی که همه می‌خواهند به رده سنی بالاتر بروند من خودم خواستم به تیم نونهالان بروم. برای این که فوتبال بازیکن را ریشه‌ای شکل بدهیم. استخوان‌بندی این تیمی که قهرمان شد، در آن رده شکل گرفت.
تفکرم این بود که بازیکنانی پرورش یابند بدون آن که نواقص بازیکنان تیم ملی در آنها دیده شود. این شعار نیست. مرحله به مرحله در حال انجامش هستیم ولی به طور جدی به حمایت از این پروژه و فکر نیاز داریم.

*چپ پرسپولیس را پر می‌کنیم
همیشه این طور بوده است که کشورهایی مثل قطر بخشی از نیاز خود به بازیکن را از طریق فوتبال ایران تامین کرده‌اند. حالا فوتبال ایران به دنبال رفع نیاز خود به سمت فوتبال قطر می‌رود. عبدالکریم حسن که بازیکن خوبی هم هست، به پرسپولیس آمد.
حالا ما تیمی داریم که می‌توانم بگویم اگر همین روند را ادامه بدهد، پرسپولیس ظرف چند سال آینده چند تا چپ خیلی خوب از آکادمی خودش خواهد داشت. من نزدیک ۱۰۰ بازیکن را شناسایی کرده‌ام که زیر نظر هستند و فقط همین تیم نوجوانان نیست. البته در نهایت تکامل بازیکنان در مسابقات اتفاق می‌افتد. وقتی بازیکنی پیدا می‌کنید که پتانسیلش را دارد باید این بها را پرداخت کنید که در همان سن زیر ۲۰ سال به او فرصت کامل شدن در مسابقات را بدهید. در این صورت ما مثل محمد عمری داریم که تحویل تیم اصلی بدهیم. غیر از عمری، بچه‌های دیگری هم به تیم اصلی راه پیدا کردند ولی بد آوردند و رباط دادند.

1989320

*ورود آکادمی پرسپولیس به فاز و دوران جدید
الان یک چرخه‌ای در آکادمی فوتبال پرسپولیس به راه افتاده است. می‌بینیم که اختصاص یک ورزشگاه چه تغییری ایجاد کرد ولی حالا به یک سرمایه‌گذاری بیشتر نیاز است.
من صحبت‌های زیادی با آقایان درویش، خلیلی، بادامکی و چند عضو هیئت مدیره داشته‌ام. پرسپولیس حالا دیگر وارد یک فاز جدید شده است و باید بنشنیم روی این مسئله کار کنیم که چطور این بچه‌‎ها را تا تیم بزرگسالان ببریم.
دیگر زمان آن رسیده است؛ سطح کار، سرمایه‌گذاری و انتظارات را بالا ببریم و فاز و دوره جدیدی را شروع کنیم. سنگ بنای لازم مهیا است که آکادمی و فوتبال پایه نه یک فعالیت در حاشیه بلکه بخش مهم و استراتژیک از فعالیت پرسپولیس و قطعا پولساز باشد.

الان در فوتبال دنیا به این سمت رفته‌اند که بازیکنانی که قابلیت دارند قبل از ورود به تیم‌های رده امید جذب تیم‌های حرفه‌ای می‌شوند. من در این سه سال با این فکر کار کرده‌ام و حالا می‌توانم بگویم، این اتفاق می‌تواند در پرسپولیس روی بدهد ولی یک کار جدی و گروهی لازم داریم.

*آماده تزریق بازیکن از رده نوجوانان به بزرگسالان
شاید الان برای بسیاری عجیب باشد که بگویم در رده سنی نوجوانان بازیکنانی داریم که آن‌ها را ساخته‌ایم برای اضافه شدن به تیم اصلی برای همین فصل آینده. ما در ایران هنوز به بازیکن ۲۱ و ۲۲ ساله می‌گوییم بازیکن جوان. الان در دنیا بازیکنان خیلی خوب در سن ۱۷ تا ۱۹ سال وارد فوتبال حرفه‌ای می‌شوند.

دستاورد اصلی تیم نوجوانان پرسپولیس، نخستین قهرمانی باشگاه در این رده سنی در سطح لیگ برتر استان نیست. دستاورد اصلی ما برای این پرسپولیس، بازیکنانی هستند که پرسپولیس بتواند ظرف یکی دو فصل آینده از آنها در تیم اصلی استفاده کند.

الان سینکایی که آقای گل مسابقات است، یکی از نفراتی است که آماده ورود به لیگ برتر شود. حتی از تیم های لیگ برتری سراغ او و تعدادی از بازیکنان ما از جمله دروازه‌بان ما آمدند. او هم یک گزینه ما برای معرفی به تیم اصلی است.

*دلال‌ها زیر پای بازیکنان ما نشسته‌اند
نفرات دیگری هم داریم که در حال کار روی آنها هستیم. اگر زمان ۶ تا ۷ ساله داشته باشم و پشتیبانی لازم از سوی باشگاه صورت بگیرد. یک تیم کامل بازیکن آماده بازی در لیگ برتر خواهیم داشت. خیلی از این بازیکنان اگر به تیم‌های دیگر بروند، پرسپولیس تا چند سال دیگر باید آنها را با پیشنهادهای چند ده میلیاردی جذب کند. ما فقط روی مسایل فنی کار نکرده‌ایم. برای رشد در فوتبال و بازی در جایی مانند پرسپولیس، شخصیت فردی و حرفه‌ای و روح و روان بازیکن مهم است تا سقف بالایی پیدا کند. ما طی این چند سال خیلی روی این مسائل کار کرده‌ایم.
از همان میانه فصل، واسطه‌ها و مربیان و مدیران باشگاه‌ها زیر پای بازیکنان ما نشسته‌اند تا آنها را با پیشنهادهای وسوسه کننده ببرند و در این ارتباط به باشگاه هشدارها و اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام شده است.

*خانواده و همسرم نیز درگیر کار من شده‌اند و مشارکت دارند
کار با این بچه‌ها برای من فقط به زمان تمرین محدود نشده است. وقتی وارد این کار می‌شوید باید تمام وقت‌تان را صرف این کار کنید. من حتی خانواده‌ام را درگیر این کار کردم. سال قبل وقتی یکی از بچه‌ها پایش شکست، چون شرایط خوبی نداشتند یک ماه مثل بچه خودم در خانه من زندگی کرد. ما با خانواده‌ها ارتباط تنگاتنگ داریم. همسرم خیلی به ما کمک کرد. بخشی از بار کار از جمله ارتباط با اولیا به عهده ایشان بود تا این بچه‌ها را از نظر عاطفی و احساسی هم پشتیبانی کنیم. شاید کمتر کسی باور کند ولی من این طور برای این کار مایه گذاشته‌ام و فقط امیدوارم حمایت باشگاه در آینده به شکلی باشد که بتوانم ادامه بدهم. چون اعتقاد دارم اگر قرار است در فوتبال کار کنید باید صد در صد خودتان را پای کار بیاورید.

*حفظ این بچه‌ها، مهم‌تر از قهرمانی
قهرمانی برای من ارزش دارد ولی به نظرم در فوتبال پایه ملاک نیست. با این وجود فضای فوتبال، این را از شما می‌خواهد. ما از همان مسابقه نخست که ۶ بر دو به پیروزی رسیدیم، به صدر رفتیم و دیگر پایین نیامدیم تا اکنون که دو هفته به پایان مسابقات، قهرمان شدیم ولی برای من مهم است که با حمایت باشگاه این تیم و بچه‌ها حفظ شوند. یکسری سال بعد هم می‌توانند در رده نوجوانان بازی کنند. یک تعدادی به رده جوانان می‌روند. می‌توانیم تیم جوانانی داشته باشیم که مستقیم بازیکن به تیم اصلی و لیگ برتر معرفی کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha